Wielki sukces Polki na Mistrzostwach Europy

0
1314

Po przerwie spowodowanej pandemią do kalendarza wydarzeń sportowych wróciły wyczekiwane Mistrzostwa Europy we Freestyle’u Kajakowym. Między 6, a 9 października we Francji pod Paryżem rywalizowali najlepsi europejscy kajakarze freestyle’u. Zawody odbyły się na nowym torze kajakarstwa górskiego w Vaires Sur Marne, który wybudowano na Igrzyska Olimpijskie 2024 w Paryżu.

Do Paryża przyjechała szóstka naszych zawodników – Zofia Tuła, Tomasz Czaplicki, Jolanta Chara i Marcin Chara z Karkonoskiego Klubu Kajakowego Jelenia Góra oraz Bartosz Czauderna i Michał Sobieraj-Jakubiec z Krakowskiego Klubu Kajakowego. Troje naszych zawodników broniło tytułów: Mistrza (Tomasz Czaplicki), Vice Mistrza (Bartosz Czauderna) i vice-vice Mistrzyni Europy (Zofia Tuła) z ostatnich Mistrzostw Europy w Bratysławie. Na miejscu na naszych zawodników czekał bardzo trudny i wymagający playspot.

„Miejsce zawodów było bardzo trudne i w porównaniu do tych, w których pływałam w przeszłości. Odwój był bardzo szybki, wąski i momentami po prostu wyrzucał. Wszystkie figury trzeba było wykonywać z użyciem bardzo dużej siły, a małe przesunięcie w bok skutkowało wypadnięciem z miejsca zawodów”– komentuje Zofia Tuła.

W eliminacjach czterech naszych zawodników przeszło do półfinałów. Debiutujący w Mistrzostwach Europy Jola i Marcin Chara zakończyli zawody na 20 miejscu w kategorii kobiet i 33 w kategorii mężczyzn. W półfinałach do finałów zakwalifikowała się Zofia Tuła i Tomasz Czaplicki. Bartosz Czauderna z niewielką stratą do pierwszej piątki uplasował się na 6 miejscu, a Michał Sobieraj-Jakubiec zajął bardzo dobre 8 miejsce.

W sobotę rozegrano finały zaczynając od juniorek, juniorów i kanadyjkarzy.  Po południu jako pierwsza startowała Zosia w kategorii kobiet. Finał dziewczyn był bardzo emocjonujący. Nasza zawodniczka po pierwszym przejeździe zajmowała ostatnie 5 miejsce, w drugim biegu wskoczyła na 3 pozycję, a trzeci – najlepszy przejazd dał jej srebrny medal i tytuł Wice Mistrzyni Europy.

„Bardzo cieszę się ze srebrnego medalu. Poprawiłam swój wynik z zeszłych lat, kiedy zdobyłam dwa brązowe medale Mistrzostw Europy, ale szczerze mówiąc liczyłam na trochę lepsze przejazdy. Wiem, że miejsce zawodów było bardzo ciężkie dla wszystkich. Jednak chciałam pokazać więcej figur i uzyskać większe noty punktowe. Następne zawody tej rangi to przyszłoroczne Mistrzostwa Świata w Nottingham, gdzie ponoć nowy odwój ma podobną specyfikę. Mam nadzieję, że będziemy mieli szansę więcej, swobodnie potrenować w tamtym miejscu”– dodaje Zofia.

Na samym końcu rozegrano finał mężczyzn. Po pierwszym swoim przejeździe Tomasz Czaplicki zajmował 4 lokatę, w drugim niestety spadł na 5 pozycję. W ostatnim trzecim przejeździe nasz zawodnik rzucił się do ataku i poprawił swój wynik punktowy, ale niestety nie pozwoliło mu to na awans w klasyfikacji finału i ostatecznie zajął 5 miejsce.

Polacy z Mistrzostw Europy wracają ze srebrnym medalem w kategorii K1 Kobiet. Pomimo braku medali i obrony tytułu Mistrza Europy w konkurencji mężczyzn mamy wielki powód do dumy. Srebrny medal Zofii Tuły jest jak do tej pory najlepszym wynikiem uzyskanym przez Polkę w tej kategorii podczas Mistrzostw Europy. Zosia ma też na swoim koncie zwycięstwo w Pucharze Świata i brązowy medal Mistrzostw Świata we freestyle’u kajakowym.