Wystawy w Muzeum Karkonoskim

0
325

Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze serdecznie zaprasza 16 września o godzinie 12:00 na wernisaż konkursowej wystawy XXII Biennale Fotografii Górskiej oraz wystaw towarzyszących.

Biennale fotografii Górskiej jest to najstarszy w Polsce konkurs fotograficzny o tematyce górskiej. Konkurs organizowany jest przez Jeleniogórskie Centrum Kultury od 1980 roku. Adresowany jest do wszystkich fotografujących góry, ich piękno i wszelkie przejawy ludzkiej aktywności na terenach górskich.  Konkurs skierowany jest zarówno do artystów fotografików, jak i do amatorów fotografii.

Jury XXII Konkursu Biennale Fotografii Górskiej po obejrzeniu 441 prac 62 autorów postanowiło zakwalifikować do wystawy 168 prac 59 autorów. Podczas wernisażu nastąpi wręczenie nagród laureatom.

Oprócz wystawy konkursowej 16 września w Muzeum Karkonoskim zostanie zaprezentowana wystawa towarzysząca:

Wanda Rutkiewicz – Fotografie. – to zestaw autorskich fotografii Wandy Rutkiewicz, jednej z najbardziej znanych himalaistek świata. która jako  pierwsza kobieta zdobyła szczyt K2. Była też pierwszą Polką, która stanęła na najwyższym szczycie Ziemi.

Wanda Rutkiewicz była autorką książek, filmów dokumentnych i fotografii z wypraw w góry. Zdobyła osiem z czternastu ośmiotysięczników: Mount Everest, Nanga Parbat, K2, Sziszapangmę, Gaszerbrum II, Gaszerbrum I, Czo Oju i Annapurnę. Zaginęła w 1992 roku na stoku Kanczadzongi podczas wyprawy  i w trzydziestą rocznice tego zdarzenia Sejm RP ogłosił rok 2022 rokiem Wandy Rutkiewicz.

Na wystawie możemy  zobaczyć m.in.  “Dach Świata” – jak nazywany jest często Mount Everest – na który Wanda Rutkiewicz weszła 16 października 1978 roku, tego samego dnia którego polski kardynał Karol Wojtyła został wybrany papieżem. Dokonała tego jako pierwsza Europejka w historii. Będą też fotografie, na których zobaczyć można m.in. szczyty K2, Kanczendzonge i Annapurnę –  jedne z najtrudniejszych do zdobycia szczytów, o bardzo dużej liczbie ofiar śmiertelnych. Wanda Rutkiewicz pokonała Annapurnę 22 października 1991 roku, wchodząc samotnie, południową ścianą. Pół roku później, 13 maja 1992 roku, zaginęła na stokach Kanczendzongi, na wysokości 8250 metrów, ponad 300 metrów od wierzchołka. Właścicielem kolekcji i kuratorem tej wystawy fotografii Wandy Rutkiewicz jest Jan Bortkiewicz