Za nami doroczny Kongres Odnowy Wsi

0
557

Wydarzenie odbyło się w Centrum Kongresowo-Wypoczynkowym Zamku Kliczków i zgromadziło przedstawicieli uczestników inicjatywy Odnowy Dolnośląskiej Wsi, do której należy przeszło 100 gmin z województwa dolnośląskiego. Samorząd województwa reprezentował wicemarszałek Grzegorz Macko.

Oprócz przedstawicieli samorządów Wśród uczestników znaleźli się m.in. krajowy animator Wiosek Tematycznych Krzysztof Szustka – ekspert ds. rozwoju i promocji obszarów wiejskich, Paweł Hawrylewicz z Biura Działań Społecznych i Środowiskowych z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, dr hab. inż. Maciej Oziembłowski z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu oraz dziesiątki osób zaangażowanych w ideę odnowy dolnośląskiej.

“Tegoroczny kongres to doskonała okazja do prezentacji wszystkich działań związanych z programem Odnowy Wsi. Spotkaliśmy się w gronie włodarzy gmin, sympatyków wsi oraz wszystkich aktywnych mieszkańców, którym nie są obojętne ich “małe ojczyzny”. Mam nadzieję, że kongres będzie inspiracją dla kolejnych świetnych pomysłów zmieniających dolnośląską wieś “– mówi wicemarszałek Grzegorz Macko.

Podczas pierwszego dnia Kongresu zaprezentowali się laureaci tegorocznego konkursu „Piękna Wieś Dolnośląska 2021”. Dyskusję zdominował temat „Jak dobrze wykorzystać zasoby w rozwoju wsi”, a także przedstawiono dobre praktyki w Odnowie Dolnośląskiej Wsi. Tematem przewodnim drugiego dnia Kongresu była promocja produktów regionalnych i tradycyjnych.

Celem Kongresu jest promocja odnowy wsi jako idei i metody rozwoju obszarów wiejskich w regionie, a dwudniowe spotkanie było okazją do wymiany doświadczeń między przedstawicielami gmin, sołtysami, liderami wiejskimi i sympatykami Odnowy Wsi z terenu województwa dolnośląskiego w zakresie szeroko rozumianych oddolnych inicjatyw na obszarach wiejskich.

Jednym z głównych celów organizacji Kongresu jest stworzenie warunków do szerokiej i swobodnej dyskusji dotyczącej tematyki Odnowy Wsi, jak również poruszenie innych tematów istotnych dla mieszkańców wsi oraz osób działających na terenach wiejskich, której efekty będą miały szansę przełożyć się na konkretne inicjatywy podejmowane w wiejskich społecznościach lokalnych województwa dolnośląskiego.