Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Zgorzelcu i funkcjonariusze Policji z Zarządu we Wrocławiu Centralnego Biura Śledczego Policji od wielu miesięcy prowadzili śledztwo pod nadzorem Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu. Sprawa dotyczyła zorganizowanej grupy przestępczej, organizującej cudzoziemcom kanały przerzutowe do Europy Zachodniej.
W listopadzie ubiegłego roku, na podstawie zebranego materiału dowodowego, funkcjonariusze SG i CBŚP zatrzymali na terenie woj. dolnośląskiego, lubuskiego, wielkopolskiego i mazowieckiego 10 osób, w tym 9 Polaków i 1 obywatela Wietnamu. Natomiast w tym roku funkcjonariusze z Placówki SG w Zgorzelcu, wspólnie z funkcjonariuszami Zarządu CBŚP we Wrocławiu przy wsparciu funkcjonariuszy Europolu, w ramach tej sprawy przeprowadzili dalsze działania na szeroką skalę. W wyniku przeszukań pomieszczeń mieszkalnych i gospodarczych dziesięciu miejsc na terenie woj. mazowieckiego, podlaskiego, dolnośląskiego i lubuskiego zatrzymano 7 Polaków i jednego obywatela Wietnamu – członków międzynarodowej grupy przestępczej. Grupa ta zajmowała się organizowaniem cudzoziemcom pochodzenia arabskiego oraz obywatelom Wietnamu przerzutów z terenu Rumuni tzw. szlakiem bałkańskim do Polski i dalej do jednego z krajów Europy Zachodniej, głównie do Niemiec, Francji i Anglii. Grupa przerzucała cudzoziemców ukrytych w specjalnie wykonanych w tym celu skrytkach w pojazdach ciężarowych oraz pojazdach typu bus, w przewożonym ładunku, ale także w wykonanych w tym celu specjalnych skrytkach np. w piecach z podajnikiem. Ustalono, że grupa za przerzut jednego cudzoziemca do wybranego przez niego kraju otrzymywała od 10 tys. do 20 tys. dolarów.
Członkowie grupy dysponowali na terenie woj. lubuskiego, dolnośląskiego i śląskiego licznymi miejscami, gdzie ukrywano cudzoziemców przed kolejnym etapem przerzutu do kraju docelowego. Posiadali również specjalnie w tym celu przygotowane pojazdy typu chłodnia, gdzie wykonane były profesjonalne skrytki umożliwiające przewiezienie w ukryciu do 6 osób. Ponadto grupa dysponowała specjalnie wykonanymi w tym celu piecami z podajnikiem i systemem sterującym, gdzie w ukryciu mógł być przerzucany jeden cudzoziemiec. Skrytka wyposażona była w maskę do oddychania i butlę z tlenem. Jeden z oskarżonych w trakcie przesłuchania zeznał, że wchodząc do takiej skrytki, był w stanie wytrzymać w niej tylko godzinę. Podróż miała zajmować cudzoziemcom jednak kilkadziesiąt godzin. Kierowca, który wiózł ładunek posiadał dokumentację transportową, którą okazywał w przypadku kontroli przez służby graniczne.
Grupa przestępcza działała w okresie od lipca 2018 roku do listopada 2019 roku. Śledczy oszacowali, że w tym okresie przestępcy przerzucili do krajów Europy Zachodniej co najmniej 150 cudzoziemców. Członkowie grupy zatrzymani w czerwcu, zostali doprowadzeni do Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu, gdzie przestawiono im zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, która organizowała cudzoziemcom przekraczanie wbrew przepisom granicy RP. Wobec trzech Polaków i obywatela Wietnamu sąd zastosował areszt tymczasowy na okres 3 miesięcy, natomiast pozostałe osoby wyszły za poręczeniem majątkowym. Zasądzono również wobec nich dozór policyjny i zakaz opuszczania kraju.
Prokurator Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu skierował do Sądu Okręgowego we Wrocławiu akt oskarżenia przeciwko 11 osobom wchodzącym w skład tej grupy. Sprawa ma charakter rozwojowy. Obecnie w śledztwie występuje łącznie 19 podejrzanych. Wobec zatrzymanych 11 członków zorganizowanej grupy przestępczej skierowano akty oskarżenia do sądu, a 10 członków grupy przebywa w areszcie śledczym w oczekiwaniu na sprawę. Czyny zarzucane podejrzanym zagrożone są karą do 8 lat pozbawienia wolności.
O Nas
W świecie zdominowanym przez ruchome obrazy, umiejętne opowiedzenie historii to klucz do sukcesu. Zrozumienie potrzeb widza, odpowiedni dobór medium oraz kreatywny proces produkcyjny pozwala nam osiągać zamierzone cele.