Zgłosił, że został porwany. Chciał w ten sposób usprawiedliwić swoją dłuższą nieobecność w domu i utratę kilku tysięcy złotych

0
579

Policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze zostali powiadomieni o porwaniu 60-letniego mieszkańca województwa mazowieckiego. Według zgłoszenia 60-latek, który przebywał w Jeleniej Górze oraz w jednej z miejscowości powiatu karkonoskiego turystycznie w dniach 11-13 lipiec br. został pozbawiony wolności i okradziony przez dwóch mężczyzn. W zawiadomieniu podał on również ich rysopis oraz pojazd, którym się poruszali.

Funkcjonariusze na podstawie uzyskanych od 60-latka rysopisów zatrzymali dwóch jeleniogórzan wskazanych jako porywaczy. Po weryfikacji informacji podanych przez zgłaszającego, a także analizy nagrań z kamer monitoringu oraz uzyskanych w tej sprawie informacji ustalili, że zgłoszenie jest nieprawdziwe. Wkrótce potwierdzili również, że nie doszło do żadnego porwania. Mężczyzna złożył nieprawdziwe zeznania, w celu usprawiedliwienia przed rodziną swojej dłuższej nieobecności oraz zniknięcie z konta kilku tysięcy złotych. Rzekomi porywacze okazali się kolegiami od kieliszka. 60-latek we wskazanym okresie pił z nimi alkohol, który sam kupował i im fundował. W aucie jednego z nich mężczyzna również nocował.

Obecnie policjanci wyjaśniają szczegółowo wszystkie okoliczności tej sprawy, a 60- latkowi za zawiadomienie o niepopełnionym przestępstwie, złożenie fałszywych zeznań grozić może nawet do 2 lat pozbawienia wolności.

podinsp. Edyta Bagrowska