Złota seria kajakarzy Karkonoskiego Klubu Kajakowego

0
891

Ostatnie dwa tygodnie dla kajakarzy z Karkonoskiego Klubu Kajakowego upłynęły pod znakiem freestyle’u. W oba weekendy odbyły się dwie międzynarodowe imprezy – Freestyle Fest, czyli Otwarte Mistrzostwa Czech we freestyle’u kajakowym oraz Graz Freestyle – Otwarte Mistrzostwa Austrii.

Równo tydzień po sukcesie Zofii Tuły z Karkonoskiego Klubu Kajakowego w Mistrzostwach Polski w Extreme Slalomie nasi kajakarze wzięli udział w Otwartych Mistrzostwach Czech, które rozegrano w Pradze. Zawody tradycyjnie odbyły się podczas Freestyle Fest na torze kajakarstwa górskiego na praskiej Troi.

Zofia Tuła i Tomasz Czaplicki zdominowali rywalizację we freestyle’u kajakowym i odnieśli zwycięstwa w swoich konkurencjach znacznie wyprzedzając pozostałych uczestników zawodów.

Prawdziwą rewelacją Freestyle Fest Pro 2021 okazała się dwunastoletnia Maja Kawczyńska. Trenowana przez Zofię Tułę kajakarka była najmłodszą uczestniczką zawodów i pomimo ogromnej różnicy wieku oraz doświadczenia, w porównaniu z resztą finalistek. W swoim najlepszym występie Maja wyprzedziła między innymi zeszłoroczną triumfatorkę Freestyle Fest Anice Schacher (Niemcy) i zajęła drugie miejsce za swoją trenerką

Wyniki finałów Kobiet:

  • 1)      Zofia Tuła (POL) 673.3 pkt.
  • 2)      Maja Kawczyńska (POL) 160.0 pkt.
  • 3)      Anica Schacher (GER) 153.3 pkt.
  • 4)      Sandra Lahner (ITA) 90.0 pkt.
  • 5)      Jolanta Chara (POL) 40.0 pkt.

W konkurencji mężczyzn z Polski na starcie stanęli Tadeusz Malek, Marcin Chara i Tomasz Czaplicki.

Ostatecznie w zmaganiach mężczyzn zwyciężył Tomasz Czaplicki, który jako jedyny w finale złamał barierę 1000 punktów i w sposób zdecydowany wyprzedził resztę stawki. 

“W tym roku miejsce zawodów było jeszcze bardziej wymagające niż zwykle. Chciałem pobić swój wynik punktowy z zeszłego roku i byłem blisko celu już w eliminacjach, ale w finale musiałem się głównie skoncentrować na dokładnym egzekwowaniu każdej z figur. Kilku mocnych zawodników nie ukończyło przejazdu, gdyż wypadali z odwoju i musieli bardzo mocno wiosłować by wrócić do gry, a to powoduje, że zamiast robić figury traci się czas na męczący powrót do miejsca zawodów. Chciałem uniknąć takiej sytuacji i moja strategia opłaciła się”– mówi Tomasz Czaplicki.

Wyniki finałów Mężczyzn

  • 1)      Tomasz Czaplicki (POL) 1041.7 pkt.
  • 2)      Fabian Tausch (GER) 646.7 pkt.
  • 3)      Jirka Langer K1M (CZE) 430.0 pkt. 
  • 4)      Štěpán Vohradský (CZE) K1M 276.7 pkt.
  • 5)      Martin Kučera (CZE) 228.3 pkt.

Marcin Chara ostatecznie zajął 8 miejsce wywalczając tym samym miejsce w zmaganiach półfinałowych, do których awansuje najlepsza dziesiątka po eliminacjach. Trzynaste miejsce zajął Tadeusz Malek. 

Freestyle Fest Pro 2021 były kolejnym przystankiem zawodników Karkonoskiego Klubu Kajakowego w drodze do startu w Mistrzostwach Europy. 

Wyniki oficjalne na stronie organizatora: 

http://cnawr.cz/clanky/vysledky/freestyle-fest-troja-2021-vysledky