ZUS dla osób z niepełnosprawnościami

0
334

Niepełnosprawność często kojarzona jest z niezdolnością do pracy. Dlatego osoby z niepełnosprawnością mogą czuć się pomijane lub wykluczone z życia społecznego. W rzeczywistości jednak mogą być aktywne zawodowo i swobodnie funkcjonować w codziennym życiu.

I właśnie dla tych osób ZUS organizuje we wrześniu Dzień Osób z Niepełnosprawnością.

Wszystkie zainteresowane osoby będą mogły skorzystać z porad ekspertów ZUS oraz skonsultować się ze specjalistami naszych instytucji partnerskich – zapewnia Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – To jest akcja ogólnopolska, więc na terenie wszystkich oddziałów ZUS w całej Polsce, będą organizowane wydarzenia dla osób z niepełnosprawnościami po to żeby osoby niepełnosprawne, ich bliscy oraz opiekunowie mogli uzyskać kompleksowe informacje z zakresu ubezpieczeń społecznych, przysługujących świadczeń i wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami” – dodaje Kowalska-Matis.

Według rzeczniczki, w ramach organizowanych na terenie placówek ZUS dni będzie można skorzystać z pomocy ekspertów Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych, którzy wyjaśnią jak zwiększać swoje szanse na rynku pracy, jak wyjechać na turnus rehabilitacyjny oraz jak ubiegać się o dofinansowanie. Pracownicy Narodowego Funduszu Zdrowia będą informować o zasadach wyjazdów na leczenie uzdrowiskowe oraz o zdrowym trybie życia, a eksperci Biura Rzecznika Praw Pacjenta udzielą informacji o prawach pacjenta oraz pomocy w zakresie wsparcia psychologicznego.

Dostępni też będą przedstawiciele lokalnych instytucji, fundacji i stowarzyszeń zrzeszających osoby z niepełnosprawnościami oraz działających na ich rzecz.

WAŁBRZYSKI ZUS zaprasza:

1 września do Walimia gdzie w Zajeździe “Hubert” w godz.: 11: 00-15: 00· odbędzie się spartakiada organizowana przez wałbrzyskie Koło Polskiego Związku Niewidomych. Na miejscu będzie można skorzystać z porad specjalistów ZUS w punkcie informacyjno-doradczym i założyć profil na PUE ZUS;

3 września do Jeleniej Góry gdzie na boisku sportowym przy ul. Noskowskiego 10-12 w godz.: ·10:00-14: 00 odbędzie się Festyn rodzinny “Zakończenie Wakacji z JSM” organizowany przez Jeleniogórską Spółdzielnię Mieszkaniową. Na festynie będą eksperci ZUS. Będzie można uzyskać informacje m.in. o świadczeniach z tyt. niezdolności do pracy, świadczeniu 500+ dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, a także założyć profil na PUE ZUS.

14 września w Szarocinie, w Domu Pomocy Społecznej w godz.: 10:00-13:00·będą dyżurowali eksperci ZUS udzielający porad dla mieszkańców i pracowników socjalnych oraz opiekunów prawnych.

15 września w Wałbrzychu w siedzibie ZUS przy Pl. Grunwaldzkim w godz.: 11:00-14:00 Dzień Osób z Niepełnosprawnością pod hasłem “Praca i Pasja”. W programie między innymi: prelekcje zaproszonych gości oraz ekspertów ZUS, indywidualne porady na stanowiskach doradczych (MOPS, NFZ, PUP, ZUS),  oferty aktywizacji i spędzania czasu wolnego (Multimedialna Filia Biblioteczna Podzamcze).

12-16 września w Inspektoracie ZUS w Kamiennej Górze można będzie oglądać wystawę prac osób z niepełnosprawnością z DPS w Szarocinie.

19-23 września w Inspektoracie ZUS w Kamiennej Górze kolejna wystawa. Tym razem prac osób z
niepełnosprawnością z Powiatowego Ośrodka Wsparcia-ŚDS w Kamiennej Górze.

28 września w Kamiennej Górze w godz.: 11:00-13:00 w Powiatowym Ośrodku Wsparcia- Środowiskowy Dom Samopomocy eksperci ZUS będą udzielali porad dla podopiecznych i opiekunów prawnych oraz terapeutów.

Partnerami akcji ZUS są Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Narodowy Fundusz Zdrowia, Rzecznik Praw Pacjenta oraz Fundacja Integracja.

Udział w wydarzeniach mogą wziąć wszyscy, którzy są zainteresowani wsparciem dla osób z niepełnosprawnościami. Nie trzeba się na nie zapisywać, a udział jest bezpłatny. Szczegółowe informacje, w tym harmonogram organizowanych wydarzeń znaleźć można na stronie internetowej Zakładu.

Zachęcamy również do lektury tegorocznego wydania “Informatora dla osób z niepełnosprawnościami 2022”, który przygotowaliśmy wspólnie z PFRON.

źródło: Iwona Kowalska-Matis Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS Województwa Dolnośląskiego